ÜYE GİRİŞİ Hesabınız yok mu ? veya ÜYE OL
Çikolatalı Gerçek Dondurma
Çikolatalı Gerçek Dondurma
TARİF DEFTERİNİZE EKLEDİNİZ

DOĞAL DONDURMA YEMEK HERKESİN HAKKI

 • KAÇ KİŞİLİK
  6 Kişilik
 • HAZIRLAMA
  15 Dakika
 • PİŞİRME
  45 Dakika

Çikolatalı Gerçek Dondurma için Malzemeler

 • 2lt yağlı süt (isterseniz keçi sütü)
 • 1 su bardağı şeker
 • 2 silme tatlı kaşığı sahlep (Azerice selef)
 • 120gr sütlü kuvertür çikolata (bitter de olur)
 • Arzu ederseniz damla çikolata

Nasıl Yapılır?

Öncelikle sütümüzden bir su bardağı ayırıp bir kasenin içinde saleple karıştırıyoruz. Bu işlemi önce yapıyoruz ki sahlep kabarsın çalışmaya başlasın. Eğer kakaolu dondurma yapacaksanız kakaoyu da sahleple beraber sütle karıştırın ki o da iyice çözülsün. Sütü ocağa alıp kaynatmaya başlıyoruz.

Kaynayınca içine şekeri ve sahlepli sütü ekleyip kepçeyle savurta savurta pişiriyoruz. Sahlepi ekledikten sonra 40 dakika daha pişiriyoruz. Bu pişirme esnasında 3-5 dakikada bir sütü mutlaka savurtuyoruz. Kıvamı koyulaşan ve hacmi azalan dondurmamızı soğuması için başka bir kaba boşaltıyoruz. Bu sırada çikolatayı da ekleyip karıştırıp erimesini sağlıyoruz.

Oda sıcaklığına gelene kadar ara ara karıştırarak bekliyoruz. Bir gece önceden dondurucuda beklettiğimiz dondurma makinesi kabına karışımımızı boşaltıyoruz. 25-30 dakika çırpınca eklemek istersek damla çikolatayı ekliyoruz. Toplamda 40 dakika makineyle çırpıyoruz. Üzerini kapatıp dondurucuya kaldırıyoruz ve bir gün sonra servis ediyoruz.

Eğer makine kullanmayacaksanız dondurmayı saat başı dondurucudan çıkarıp 4-5 dakika çırpmanız gerekiyor.Bu işlemi dondurma iyice katılaşana kadar 5-6 defa yapmak gerekiyor. Bir önce ki dondurma videomdan çırpma aşamalarını izleyebilirsiniz.

BU TARİFİN İPUCU

Ben ilk defa dondurma makinesi kullandığım için bir hatam oldu dondurmam biraz buzlandı. Dondurmalı karışımı oda sıcaklığına getirince buzdolabında bir gece bekletip ondan sonra makineyle çırpmak ve ağzını çok sıkı hava almayacak şekilde kapatmak gerekiyormuş ki buzlanma olmasın. Bu da bana tecrübe oldu :))

Yapılışı İzle
Yorumlar ( 0 )
BU TARİF İÇİN Henüz Hiç Yorum Yapılmamış :(
YORUM BIRAKMAK İÇİN GİRİŞ YAPIN

Hoşunuza gidebilecek tarifler DAHA FAZLA TARİF

Bu Haftanın Anketi
Yeni tariflerden haberdar olun