ÜYE GİRİŞİ Hesabınız yok mu ? veya ÜYE OL
Evde Dondurma
Evde Dondurma
TARİF DEFTERİNİZE EKLEDİNİZ

SADECE ÜÇ MALZEME İLE

 • KAÇ KİŞİLİK
  6 Kişilik
 • HAZIRLAMA
  10 Dakika
 • PİŞİRME
  45 Dakika

Evde Dondurma için Malzemeler

 • 2lt süt
 • 2 su bardağı şeker (azaltılabilir)
 • 1 tatlı kaşığı salep (tepeleme)
 • 1 paket vanilya (opsiyonel)

Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki iyi bir dondurma yapmanın ilk kuralı iyi kalitede yağlı bir süttür. Açık süt kullanılması önemlidir. Hatta keçi sütüyle yapmak en makbulüdür ama ben bir defa keçi sütüyle yaptım kaynarken çıkan koku (keçi kokusu) beni mahvetti o yüzden keçiyle yapmıyorum. Benim kullandığım süt inek sütü ama yağ oranı oldukça yüksek iyi kalitede bir süt. Lafı fazla uzattım hemen yapılışı anlatayım.

Bir kasenin içine 2 yemek kaşığı şeker, salep ve vanilyayı alıyoruz. Üzerine biraz süt ekleyip karıştırıyoruz. Bu karışım bir kenarda beklesin biz bu sırada sütü ocağa alıp kaynatıyoruz. Kaynayan süte şekeri ekleyip savurta savurta karıştırıyoruz. Sonra salepli karışımı ekleyip savurtmaya devam ediyoruz.

Yaklaşık 50 dakika kaynayan karışımı bir kaseye boşaltıyorum. Oda ısısına gelene kadar ara arar savurtarak soğutuyorum. Soğuyan dondurma karışımını derin dondurucuya kaldırıyorum. Esas iş burdan sonra başlıyor zaten. Dondurma yapacağınız gün hep evde olmalısınız ve başlayacağınız saati iyi seçmeniz gerekiyor. Yoksa benim gibi gece 2de dondurma çırpıyor olursunuz :))

Dondurmamızı her 1,5saatte bir dondurucudan çıkarıp mikserle 3-4 dakika çırpıyoruz. Benim dondurmam toplam 5 kere çırpıldı ve hiç buzlanmadı. Zaten bu buzlanma dondurma yeteri miktarda çırpılmazsa oluyor. En son çırpışımdan sonra sterch film kapattığım dondurmamı 24 saat dinlendirdim ve servis yaptım.

BU TARİFİN İPUCU

Bu savurtma işlemi çok önemli. Dondurmamızın kıvamında etkili bir yöntem.

Yapılışı İzle
Yorumlar ( 0 )
BU TARİF İÇİN Henüz Hiç Yorum Yapılmamış :(
YORUM BIRAKMAK İÇİN GİRİŞ YAPIN

Hoşunuza gidebilecek tarifler DAHA FAZLA TARİF

Bu Haftanın Anketi
Yeni tariflerden haberdar olun